• slide1
  • slide2
  • slide3
  • slide4
  • slide5
  • slide6
  • slide7
poniedziałek, 29 czerwiec 2015 11:38

Zieloni sprzymierzeńcy

Drzewa to jedne z najdoskonalszych tworów świata przyrody – organizmy o skomplikowanej budowie, imponujących rozmiarach i witalności oraz fundamentalnym znaczeniu dla ziemskich ekosystemów: od puszczy amazońskiej, po parki i przydrożne aleje.

Mimo szeregu korzyści wynikających z obecności tych niezwykłych roślin, którym jeszcze nie tak dawno oddawano cześć w świętych gajach, los drzew rosnących dziś w otoczeniu człowieka nie należy do najłatwiejszych. Zadrzewienia coraz częściej ustępują miejsca rozbudowującej się infrastrukturze, w której coraz mniej miejsca przeznacza się na strefy zieleni.

Drzewa wznoszą się ku górze niczym pełne tęsknoty wołanie niemej ziemi – pisał niegdyś indyjski poeta Rabindranath Tagore. Wołanie to brzmi szczególnie dramatycznie w przestrzeni miejskiej: za murami z kamienia, betonu i żelaza, którymi zupełnie bezmyślnie odgradzamy się od świata życiodajnej natury, wśród maszyn i urządzeń funkcjonujących dzięki spalaniu paliw kopalnych, będących źródłem niebezpiecznych dla naszego zdrowia zanieczyszczeń i zagrożeniem dla klimatycznej równowagi całej planety.

Tymczasem w walce z cywilizacyjnymi zagrożeniami – takimi jak choćby smog czy zmiany klimatu – drzewa to nasi najważniejsi sprzymierzeńcy. Liście drzew, w procesie wymiany gazowej, wchłaniają powietrze wraz z unoszącymi się pyłami i szkodliwymi substancjami, redukując zapylenie w mieście nawet o 75%. Systemy korzeniowe drzew pobierają i dezaktywują związki metali ciężkich ze skutecznością sięgającą od 40% do 70%. W procesie fotosyntezy natomiast drzewa wykorzystują dwutlenek węgla, uwalniając w zamian życiodajny tlen. Jedno niewielkie drzewo wytwarza rocznie około 118 kg tlenu, podczas gdy roczne zapotrzebowanie dorosłego człowieka na tlen wynosi 176 kg.

Nie sposób również przecenić wpływu drzew na komfort i jakość życia w mieście. Jedno drzewo uwalnia w procesie parowania (transpiracji) od 200 do 400 litrów wody. Proces parowania pochłania zarazem ciepło, dzięki czemu nawet w upalny dzień temperatura w pobliżu drzewa może być nawet o 11 stopni niższa w stosunku do temperatury otoczenia. Działanie chłodzące jednego drzewa można przyrównać do wydajności pięciu przeciętnej wielkości klimatyzatorów pracujących przez całą dobę. Łatwo zatem zrozumieć, dlaczego mieszkańcy miast latem tak chętnie szukają ulgi w otoczeniu zieleni.

Ponadto drzewa korzystnie oddziałują na nasze samopoczucie: działają uspokajająco i łagodzą stres, również dzięki redukcji hałasu, który bywa zmorą miejskiego życia. Olejki eteryczne i żywice drzew pomagają natomiast w leczeniu chorób układu oddechowego, mają działanie dezynfekcyjne oraz obniżają ciśnienie krwi, samo zaś przebywanie w towarzystwie drzew kształtuje twórcze myślenie i poprawia zdolność koncentracji.

A przy tym wszystkim drzewa nie potrzebują wiele do życia: trochę słońca, deszczu i miejsca, za które odwdzięczą się nam czystszym powietrzem, ciszą i swoim naturalnym pięknem. Trudno o bardziej korzystną wymianę!

Opracowano na podstawie: J. Józefczuk, Poradnik przyjaciół drzew, wyd. FER, Wrocław 2014.

Przetrwanie drzew leży w rękach nas wszystkich: bez względu na zawód, wykształcenie czy pozycję społeczną. Jeżeli chcecie dołączyć do rozrastającego się grona przyjaciół drzew, przyjdźcie w najbliższą sobotę, o godzinie 18:00, do EkoCentrum Wrocław i weźcie udział w akcji sadzenia drzewa w ramach Nocy Nadodrza oraz inauguracji zajęć edukacyjnych „Strażnicy Zieleni” w projekcie „Zielona Edukacja”. Dodatkową atrakcją będzie spacer po parku w towarzystwie profesjonalnego przyrodnika, dzięki któremu poznacie sekrety życia drzew, dowiecie się jak sadzić i pielęgnować drzewa oraz usłyszycie niejedną ciekawostkę na temat miejskiej przyrody. Zapraszamy!

Czytany 208033 razy