• slide1
  • slide2
  • slide3
  • slide4
  • slide5
  • slide6
  • slide7
Super User

Super User

W naszym wspólnym domu jest coraz więcej śmieci, coraz mniej miejsca, coraz ciężej się oddycha. Jest też coraz goręcej. Problemy te są ze sobą ściśle powiązane. Czy możemy je rozwiązać wybierając produkty ekologiczne? W pewnym stopniu tak, ale najbardziej ekologiczny jest produkt, którego… nie trzeba było wyprodukować. Największą nadzieją dla naszego domu jest więc ograniczenie konsumpcyjnego szaleństwa. Nie musimy czekać, aż politycy czy właściciele fabryki zmienią świat. Zmiana zaczyna się od codziennych, indywidualnych decyzji.

Witamy w antropocenie: epoce, w której jeden gatunek radykalnie zmienia warunki naturalne planety. W przeciągu ostatnich 12 tysięcy lat sprzyjający klimat umożliwił człowiekowi zbudowanie globalnej potęgi. Ceną za ekspansję okazało się zaburzenie równowagi całego ziemskiego ekosystemu. Rośnie PKB, rosną emisje gazów cieplarnianych, rośnie średnia temperatura, moc i częstotliwość ekstremalnych zjawisk pogodowych. Maleją szanse na spokojną i bezpieczną przyszłość, w czym mają udział nasze codzienne wybory i przyzwyczajenia. I właśnie dlatego wciąż możemy zmienić ten ponury scenariusz. WROCŁAW DLA KLIMATU może uczynić naprawdę sporo!

 

W listopadzie zapraszamy serdecznie do EkoCentrum Wrocław  na spotkania i warsztaty z cyklu Smaki i Kolory Świata. Będzie kolorowo, interesująco, inspirująco i smacznie. Będziemy obchodzić Tydzień Edukacji Globalnej, podczas którego nie zabraknie gier i zabaw dla najmłodszych, warsztatów i filmów.
Czym jest bezpieczeństwo żywnościowe? Skąd pochodzi nasza czekolada i kawa? Czy klimat się zmienia i czy mamy na to wpływ? Czy robiąc zakupy możemy pomóc kooperatywom w Ugandzie? Jak Polacy pomagają w Palestynie? Czym jest Kalarippayyatu? Na te i wiele innych pytań będziemy odpowiadać w EkoCentrum.

Gdzie? EkoCentrum Wrocław, ul. św. Wincentego 25 A,C, 50 – 252 Wrocław
Kiedy? od 12.11 do 23.11.2014

poniedziałek, 27 październik 2014 07:39

Palestyna od kuchni - pokaz filmu, 23.11.2014

Film „Palestyna od kuchni” opowiada historie Palestyńczyków z różnych części Zachodniego Brzegu, którzy angażując się w uprawę, produkcję, gotowanie jedzenia i podtrzymują tradycyjny wymiar palestyńskiego sposobu życia a także stawiają opór izraelskiej okupacji. Po filmie zapraszamy na dyskusję na temat suwerenności żywieniowej w Palestynie, ruchach biernego oporu i pomocy humanitarnej na Zachodnim Brzegu. Naszym gościem będzie Agata Ferenc ze Stowarzyszenia Nomada. 

Jak powstaje czekolada? Skąd bierze się kawa? Zapraszamy na spotkanie z Borysem Bińkowskim, który opowiadać będzie o idei Sprawiedliwego Handlu, o spotkaniach z rolnikami zrzeszonymi w kooperatywy w różnych częściach świata, a przede wszystkim o kilku drobiazgach, które mogą sprawić, że będziemy żyć w gorszym lub lepszym świecie.

Serdecznie zapraszamy do EkoCentrum na spotkanie poświęcone globalnym zmianom klimatu - ich przyczynom i skutkom.

wtorek, 30 wrzesień 2014 12:21

Projekty tematyczne

 

wtorek, 30 wrzesień 2014 11:52

Smaki i Kolory Świata

wtorek, 30 wrzesień 2014 11:52

Moje Zielone Miasto

wtorek, 30 wrzesień 2014 11:51

Moje Miasto - Czyste Miasto

Strona 1 z 4