• slide1
  • slide2
  • slide3
  • slide4
  • slide5
  • slide6
  • slide7
środa, 07 październik 2015 11:35

Wakacje z Fundacją EkoRozwoju, czyli co się działo w EkoCentrum?

W czasie „białych od żaru i oszałamiających dni letnich” na terenie EkoCentrum wrzało od imprez i spotkań z ciekawymi gośćmi. W lipcu tradycyjnie wzięliśmy udział w kolejnej edycji Nocy Nadodrza. Kilka dni później w naszych skromnych progach zjawiła się Pani Minister Spraw Wewnętrznych, Teresa Piotrowska, która spotkała się z przedstawicielami Wrocławskiej Inicjatywy Rowerowej. Z kolei 6 sierpnia swoją obecnością zaszczyciła nas wybitna ekolożka z USA, Pani Krystyna Wolniakowski, która kilka dni wcześniej odebrała z rąk Prezydenta Komorowskiego Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

9 sierpnia mogliśmy sobie bezkarnie pozwolić na labę razem z licznie przybyłymi breslauerami, którzy wzięli udział pikniku wieńczący zmagania w niezwykłej grze miejskiej. Oprócz tego w sierpniu gościliśmy w EC delegację z Mołdawii oraz prowadziliśmy zajęcia dla polsko-irańskiej grupy teatralnej. W wakacyjnej ofercie EC nie zabrakło także naszych cyklicznych zajęć: warsztatów breakdance’u oraz recyklingowego DIY we współpracy z Klubem Gniazdko.

Na moment przed rozpoczęciem roku akademickiego akcją #ogryzek przywitaliśmy jesień i zainaugurowaliśmy kolejną edycję EkoJarmarku, który potrwał do 4 października.

NOC NADODRZA – 25 lipca

Podczas lipcowej edycji Nocy Nadodrza poznawaliśmy zwyczaje nietoperzy (tych, które przybyły „osobiście” na obiad do EC oraz spotkanych w trakcie wspólnego spaceru z chiropterolożką). Zbieraliśmy także pieniądze na rzecz bezdomnych kotów w ramach kiermaszu książek zorganizowanego przez Fundację Kocie Życie. W godzinach popołudniowych na dziedzińcu EC pojawiły się nasze stałe atrakcje: Zielone Koło Fortuny ze stanowiskiem projektowania bawełnianych toreb, kącik Miejskiego Ogrodnika oraz upcyklingowa manufaktura Klubu Gniazdko. Po zmroku stanęliśmy oko w oko z wampirami podczas prelekcji na temat kinowych krwiopijców, po której przyszedł czas na seans filmowy z grafem Orlokiem w roli głównej.

WIZYTA MINISTER PIOTROWSKIEJ W EC – 28 lipca

Spotkanie Pani Minister Spraw Wewnętrznych z przedstawicielami Wrocławskiej Inicjatywy Rowerowej poświęcone było kwestii bezpieczeństwa rowerzystów na polskich drogach. WIR-owcy przekonali Panią Minister do zmiany modelu edukacji rowerzystów, opartej dotychczas na przestarzałych stereotypach. Szczegółowe propozycje działań staną się punktem wyjścia do dalszej współpracy z Ministerstwem. Powstanie grupa robocza, do której zaproszeni zostaną przedstawiciele policji. Pracownicy Ministerstwa otrzymają również pilne zadanie zaprogramowania funduszy w ramach istniejący już programów BRD, aby edukacja rowerowa mogła być realizowana w dłuższej perspektywie.

WIZYTA KRYSTYNY WOLNIAKOWSKI – 6 sierpnia

Krystyna Wolniakowski to obywatelka Stanów Zjednoczonych, która w latach 1990-2000 aktywnie wspierała rozwój ekologicznych organizacji pozarządowych w Europie Środkowej (w Polsce, Czechach, Słowacji i Węgrzech) jako realizatorka projektu EPCE (Environmental Partnership for Central Europe). W ramach projektu zainicjowała pierwszy niepubliczny program wsparcia finansowego na rzecz organizacji ekologicznych w Polsce (pierwsze biuro EPCE zlokalizowane zostało właśnie we Wrocławiu). Na kilka dnia przed wizytą w EkoCentrum Krystyna Wolniakowski otrzymała z rąk Prezydenta Komorowskiego Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej za wybitne osiągnięcia w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego w Polsce oraz za działalność na rzecz ochrony środowiska naturalnego. To pierwsze państwowe odznaczenie przyznane w Polsce za zasługi w dziedzinie ochrony środowiska.

LABA W MIEŚCIE BRESLAU – 9 sierpnia

Przed zawodnikami uczestniczącymi w grze miejskiej postawiono tylko jedno zadanie: wypocząć za wszystkie (a przede wszystkim za dawne) czasy. Aby to osiągnąć, musieli w błyskawicznym tempie zaznajomić się z ulubionymi rozrywkami breslauerów oraz miejscami ich wypoczynku. Na kolejnych stacjach na uczestników czekały zadania sprawdzające ich wiedzę, orientację w mieście, a także zręczność i gotowość do podejmowania wyzwań. Finałem gry był piknik na dziedzińcu EkoCentrum, podczas którego relaksowaliśmy się przy muzyce, świetnym jedzeniu, warsztatach i grach podwórkowych.

ZAJĘCIA DLA POLSKO-IRAŃSKIEJ GRUPY TEATRALNEJ – 10-28 sierpnia

W czasie warsztatów teatralnych dla dzieci i młodzieży, zorganizowanych przez Instytut Grotowskiego i prowadzonych przez irańską artystkę Romanę Mehrafzoun (we współpracy z Royą Shahri i Anousheh Salmanpour) uczestnicy pracowali nad przedstawieniem na podstawie tekstu Mohammada Charmshira, poruszającego tematykę ochrony środowiska. W ramach cyklu zajęć prowadzonych przez edukatorów EC zachęcaliśmy uczestników do dbania o swoje otoczenie i zmiany szkodliwych dla środowiska nawyków. Do udziału w zajęciach zaproszono dzieci i młodzież z Polski i z Iranu, a także osoby bezdomne – podopiecznych Fundacji Homo Sacer – którzy wspólnie z uczestnikami stworzyli scenografię do finałowego spektaklu.

WIZYTA GOŚCI Z MOŁDAWII – 17-21 sierpnia

W skład mołdawskiej delegacji, która w sierpniu odwiedziła EkoCentrum, wchodzili przedstawiciele Ministerstwa Środowiska oraz lokalnych władz samorządowych. Głównym tematem wizyty była polityka środowiskowa w Polsce (fundusze ekologiczne, lokalne projekty na rzecz środowiska, podatki środowiskowe). Organizatorem wizyty było Centrum Informacyjne dla Władz Lokalnych w Mołdawii, a koordynatorem lokalnym Fundacja EkoRozwoju. Więcej informacji na temat wizyty: http://www.fer.org.pl/index_news.php?dzial=2&kat=16&art=237#a1

WAKACYJNY UPCYKLING– BROSZKI i ZEGARY

W naszej wakacyjnej ramówce nie mogło zabraknąć upcyklingowych warsztatów organizowanych regularnie przez Klub Gniazdko we współpracy z Fundacją Ekorozwoju. 9 sierpnia zamienialiśmy wszędobylskie i zbędne foliówki na nietuzinkowe broszki, a 27 września konstruowaliśmy oryginalne zegary naścienne z wikliny papierowej i innych odzyskowych dodatków. Wkrótce kolejne warsztaty z tej serii – informacje na ich temat zamieścimy jak zwykle na naszym profilu: https://www.facebook.com/ekocentrum.wroclaw?fref=ts

EKOJARMARK – 23 września – 4 października

Koniec lata i początek jesień świętowaliśmy podczas inaugurującej tegoroczny EkoJarmak akcji #ogryzek, zrealizowanej we współpracy z Food Think Tank. FTT oraz zaproszeni przez nich szefowie kuchni, blogerzy kulinarni i pasjonaci gotowania uraczyli nas jabłkami w postaci różnorodnych przekąsek, deserów i napojów, które można było otrzymać za darmo na hasło „ogryzek-pyzek”.

EkoJarmark gościł na placu przy Szewskiej już po raz 15. Jego celem jest promocja zrównoważonego stylu życia oraz lokalnej przedsiębiorczości. Jarmark stara się skupić to co najlepsze w regionie: lokalnych wytwórców produkujących metodami przyjaznymi dla człowieka i środowiska, rzemieślników, rolników ekologicznych. Przyciąga także wystawców zagranicznych, podtrzymujących regionalne tradycje rzemieślnicze. Mieszkańcom Wrocławia i turystom EkoJarmark stwarza możliwość bezpośredniego poznania producentów żywności czy rękodzieła, nawiązania z nimi bliższej relacji oraz zakupu unikatowych produktów.

07.jpg05.jpg09.jpg03.jpg08.jpg04.jpg01.jpg02.jpg06.jpg

 

Czytany 4403 razy Ostatnio zmieniany środa, 07 październik 2015 14:32

info sponor eu